Search for Deals

Monday, May 2, 2011

Marsh, Kroger, Meijer deals; today through Wednesday

A friend pointed out that I was being quite negligent on posting deals. I haven't been shopping much, just produce and immediate needs items. I've been working through my stockpile so food doesn't go bad.. I did hit up my 'big 3' grocery stores for a few sales items. These deals are good until Wednesday. The new sales cycle starts Thursday.

Marsh:
Western style ribs, $1.88/lb

Van Camp's Baked Beans, $0.44 ea

Pepsi 2Ls, 4/$4 (must buy 4, Kroger has a better deal)

Betty Crocker Brownies, BOGO - price unknown
-$0.50/1, 5/1 SS
I'd see these for $1 all the time before grocery prices went up. This might be worthwhile if you have 2 coupons...


Meijer:

Hunt's Ketchup 24oz, $0.99
No Qs, but still a stock up price for me.

Red Gold Tomatoes, $0.99
-$0.50/2 Here:
-$1/4 Here:
= $0.49 wyb 2
= $0.74 wyb 4

Cole's Mini Garlic Bread, $0.99
- $0.50/1 Here:
= $.01 MM! It's not much, but it's still wonderful when you're paid to shop...

Totino's Pizza Rolls 15 ct. $0.99
-$0.40/2, 4/17 SS, and Here:
=$0.59 wyb 2

Totino's Pizza Rolls 40 ct. $2.50
-$0.40/2, 4/17 SS, and Here:
=$2.10 wyb 2

Country Crock 15 oz, $1.25
-$1, May All You
-$0.40/1, 4/17 RP (some regions got $0.50/1)
=$0.25 or $0.45

Dentyne Pure, Trident, Stride, or Five gum singles, $0.99
-$1/2, Stride 4/3 SS
-BOGO Tident 3/6 SS
= about $0.48 ea

Kroger:
Vidalia onions, $0.58/lb (I cut one thick and slapped it on the grill with some pork chops Saturday. There were no leftovers)

Pepsi 2Ls, $0.84 ea wyb 6

Haribo Gummi Bears, $1
- $0.30/1 coupons.com
=$0.40 ea

Kroger is also reportedly having another Mega-sale ($5 off 10 items) starting Thursday. I'll try to get a coupon matchup posted before then...

Friday, February 18, 2011

Tax Time

I just did my taxes at freetaxusa.com. Fed is free and state costs $9.95, with free e-file. I've used them for 3 years and adore the website. It's a little less user friendly than H&R or TurboTax, but much cheaper as well.

Sunday, February 6, 2011

Free/cheap coupons

I recently received an email from someone asking for help couponing. This person said they couldn't afford a printer or the Sunday paper. I thought I'd share my response with everyone:

I'm horrible at budgeting myself. So I don't know if I can help you stay under your goal. here are some thoughts about less expensive coupon sources.


You should be getting the RedPlum inserts in your weekly mail. These are really quite valuable and should be used.

When you are at the grocery keep an eye out for tear pads, peelies and blinky machines. These are often identical to the Sunday paper Qs, some are much better, and it's fairly easy to get multiples if you need them.

Don't be afraid to dumpster dive a bit. Paper recycling dumpsters are usually chock full of in-date coupons, and they don't stink a bit. I usually pick through the top layer when I drop off my recycling.

Hit the forums at WeUseCoupons.com (link to the right). There are always coupon trains looking for members, and tons of imaginative ways to save a buck.

Check Freecycle.org and see if you can get a free printer. People throw them out all the time even when they still work.

Save some money, even if it's pocket change, to get a printer. Even if you get a free one you'll need ink. You can easily use notebook paper instead of printer paper. Since you have kids, I'll assume you have a steady supply.

Use generic ink from a place like 123inkjets.com. If you are really technical/adventurous, try to find a continuous ink system for the printer. I just bought a 2 years supply of ink for around $30.

Hope some of this helps!

Monday, November 22, 2010

Getting lots of coupons, on the cheap.

When I start talking about couponing, the first question I get is, where do you get your coupons? Well one good source is All You magazine They have lots of high value coupons. It's geared towards women and mothers, but until Bikinis Quarterly starts including coupons, I doubt I'll find my perfect magazine.

Amazon.com is currently promoting their magazine store to the tune of $10 in Amazon.com credit wyb $30 in magazines. A 2 year subscription to All You currently costs $34. The $10 credit knocks it down to $1/issue... and they usually publish anywhere from $20-$150 in coupons per issue.

There are some rules and restrictions to the credit. I suggest you look them over here. A direct link to the magazine can be found here.


It might also be worth your while to take a look at the deals going on at Amazon.com. Apparently no one told them that Black Friday starts on Friday. You can see their current specials here.

Friday, November 19, 2010

Eggsellent coupon - print yours now

Just got word of a fairly awesome coupon for $0.55/2 dozen eggs, ANY brand. Get yours quick. I don't think it will be online for long.

https://www.mypoints.com/emp/u/centers/moreCoupons.vm


or

http://smartsource.com

Meijer trip today - Makes me PROUD

Meijer has a promotion going for $16 off a 16+ pound turkey WYB $20 in additional groceries.

Transaction 1:
1 turkey, $22.32
2 boxes Lipton tea, $1.92 ea
2 boxes Ziploc freezer bags, 1.95 ea
1 bottle Pine-Sol, $1.99
2 Sara Lee cheesecakes, $2.44 ea
1 bag oranges, $2.50
2 jars Skipy peanut butter

Coupons (all coupons are from RP or SS inserts unless otherwise noted):
2 $0.40/1 Ziploc
2 $0.50/1 Skippy
2 $0.40/1 Lipton
1 $1/1 Pine-Sol (printable)
2 $1/1 Sara Lee cheesecake (from Sara Lee pies)
1 $1/2 Skippy (Meijer Meal Box)
1 $1/2 Lipton (MMB)
1 $1 cat WYB produce at Meijer (from a previous trip)
$16 instant at the register

Tendered: $16.93
Saved: $37.46 or 69%
I also received $1.25 ONYO for purchasing 2 packages of Ziploc bags

Transaction 2:

1 turkey, $24.85
1 bag frozen corn, $0.82
1 head lettuce, $1.29
4 cans creamed corn, $0.39 ea
1 lb Blue Bonnet margarine, $0.99
1 lb Meijer sour cream, $1.19
1 bottle Pine-Sol, $1.99
4 lbs Land O'Lakes butter, $2.39 ea
1  bag white potatoes, 10 lb, $2.77

Coupons:
2 $0.50/2 Land O'Lakes
1 $1/1 Pine-Sol (printable)
1 $1.25 cat (from transaction 1)

Tendered: $24.91
Saved: $29.65 or 54%

Overall:
Spent: $41.84
Saved: $67.11 or 62%
Total value: $108.95

To put it another way, the turkeys were $1.06/lb and everything else was FREE!